Úvod Skladba zubu

Skladba zubu

Zuby sú veľmi tvrdé útvary ľudského organizmu. Skladajú sa z týchto tkanív:

  • Sklovina - Zubná sklovina (email) je pevná vrstvička, ktorá pokrýva povrch zuba a tak chráni zub od pôsobenia nežiadúcich látok a mikroorganizmov pri spracovaní potravy (hryzením a žuvaním). Je zložená prevažne z minerálnych látok (vápnika a fosfátu) a malého množstva vody a bielkovín.
  • Zuboviny - Dve tretiny zuboviny (dentín) tvoria minerály a jednu tretinu bielkoviny a voda. Toto tkanivo je súvislým obalom dreňovej dutiny a je považovaný tiež za pevnú časť zubu.
  • Zubná dreň - Dreňová dutina je mäkká časť zubu, v ktorej sú uložené cievy a nervy.
  • Cement - Cement je pevné tkanivo, ktoré zakrýva zubný koreň, teda časť, ktorá je uložená v ďasne, poprípade je tesne nad ďasnom.

Diskuse (2 komentáře)

zdenka, (03. 02. 2011 18:26) Reagovat
dobry den neviete mi poradit bojim sa zubara ze co mi bude robit uz ma bola zuby hlavne zadne stolicky. bola som pred 2 rokmi blombovat zub y o dva tyzdne mi zase ten isti zablombovala neviem preco ten presne isty. mam taky problem ze sa mi rozsiril kaz na zuboch kaz sa vie aj rozsirovat . a co vlastne sposoby ked nepojdem k zubarovy
bea, (09. 03. 2012 22:18) Reagovat
treba ist k zubarovi, ked sa kaz rozsiruje, to je uplne najvyssi cas! co by robil?... vyvrta a zablombuje. sposobit to moze to, ze zhniju vsetky zuby, nehovoriac o tom, aka to musi byt bolest a smrad, a este je to nebezpecne, lebo zo zubov mozu nastat dalsie zdravotne problemy napr.so zaludkom a pod.chce to odvahu...drzim palce
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolesť zubov.sk
Kontakty