Úvod Trhanie zubov

Trhanie zubov

Jedným z obávaných zubných zákrokov je trhanie zubov. Prevádza sa väčšinou pri lokálnom umŕtvení (injekciou). V dnešnej dobe existujú zubné ordinácie, ktoré ponúkajú trhanie (extrakciu) pod celkovou anestéziou (narkózou).

Samotné trhanie zubov s umŕtvením väčšinou nebolí (pokiaľ nie je na zube a okolí silný zápal), môže byť však nepríjemné, obzvlášť v ťažko dostupných miestach. Pri extrakcii zubov múdrosti musí niekedy dôjsť k narezaniu ďasna, aby sa zub uvoľnil. Prevádza sa to väčšinou v anestézii. Bolesť po trhaní zubov nastáva, keď prestane injekcia účinkovať (asi 2 hodiny po zákroku). Doporučuje sa užiť nejaké analgetikum, prípadne aj opakovane. Medzi užívaním liekov musí byť niekoľkohodinový rozostup. Rozboľavené ďasno je dobré chladiť, jesť tekutú a kašovitú stravu. Doporučuje sa 24 hodín po extrakcii nevyplachovať ústnu dutinu. Na prevenciu zápalovej komplikácie po trhaní zubov sa môžu užívať doplnky stravy.

Ďalšie informácie o zdraví nájdete na weboch Zápal stredného ucha a Žalúdočné vredy.


Diskuse (76 komentářů)

merry, (27. 03. 2012 14:23) Reagovat
Mne trhali dolnú 6 dnes ráno. Len včera ma začal bolieť na dotyk, a dnes ráno som opuchla. Tá injekcia nezabrala úplne, ale dosť na to, aby sa to dalo prežiť a hlavne som bola taká vystrašená a išlo to dosť rýchlo, takže si to moc nepamätám. Už prešlo asi 6 hod. a žiadnu príšernú bolesť necítim, iba trochu z toho opuchu. Tak snáď to bude tak naďalej
Martin, (03. 04. 2012 11:31) Reagovat
už asi 8 rokov som nebol u zubára, odštiepila sa mi nedávno skoro polovica stoličky v ľavo dole, začína to bolieť... nemá stým niekto nejakú skúsenosť.. čo stým asi zubár robí ?
Dada, (10. 04. 2012 13:59) Reagovat
Ahojte :)Nebola som u zubára tri roky a teraz pykám.. Tiež som sa bála ale odpadla mi plomba s polkou zuba.. mám kazy a viem, že si za to môžem sama... pred troma hodinami mi trhali ľavú spodnú zadnú stoličku a teraz to bolí. Ako tak tu čítam tak píšete, že dva tri dni bude bolesť trvať .. A že si mám dať ľad ale aj tak to bolí. Dúfam, že to zajtra prejde.. Nebojte sa zubára, nehanbite sa je to profesionál a mal by sa vysporiadať zo všetkými chrupmi :) a aj keby niečo hovoril tak berte to tak že vám chce dobre.. mne pomohlo aj to že som to nebrala ako zlý zákrok ale že ma to urobí krajšou a zbaví bolesti. Obetujem tie dva dni velkej bolesti ako by ma to malo bolieť potom aj niekolko mesiacov. Držím palce :)
nina, (29. 10. 2013 16:52) Reagovat
ahojte, len aby vedeli vsetci co ich caka trhanie zubu - nekonecne to boli.Mam za sebou niekolko operacii, rozych neprijemnych bolestivych vysetreni, ale taku bolest ako pri trhani zubu som este nezazila. Nikdy viac. a nedovolim, aby niekto trhal zub mojmu dietatu ak bude treba, iba v celkovej narkoze. najsialenejsia bolest aku som doteraz zazila. len tolko.
maja, (21. 11. 2013 20:52) Reagovat
zuby sa trhajú až pol hodinu po injekcii a nič necítiť, zalomil sa mi koreň stolička museli mi vŕtať, sekať a vyškrabávať nič som necítila podľa snímku lekár vie akú silnú injekciu má dať, či je koreň veľký a skrivený, po vytrhnutí sa má vyplachovať repíkom a do toho harmanček, začne sa to rýchlejšie hojiť, neskoršie sa vyplachuje aj šalviou lekárskou, po zahojení ak to bolí urobiť snímok či tam nezostal koreň, malé kúsky zvyčajne vyrastajú von stačí ich prevarenou pinzetou vytiahnuť
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Bolesť zubov.sk
Kontakty